Co warto zobaczyć we Francji


Strona główna -> Francja -> Co warto zobaczyć we Francji
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Francja jest krajem, który kojarzy się przede wszystkim z Paryżem, modą, dobrym winem, szykiem, elegancją i wyszukanym gustem w wielu dziedzinach. Francja to również słynne zamki nad Loarą, Wersal i oczywiście niezwykłe Lazurowe Wybrzeże. A jednak gdzie byśmy nie skierowali wzroku, wszędzie przyciąga uwagę niezwykła równowaga, spokój i elegancja zarówno w formie, jak i w tempie życia. Do Francji warto pojechać po spokój, artystyczne przeżycia i zakosztowanie egzystencji z wyższej półki.


Zamek de Brissac - jeden z blisko 400 obiektów pałacowych nad Loarą

Paryż

Stolica Francji jest oczywiście najważniejszym punktem każdej wycieczki. Zarówno jako miasto będące synonimem światowej mody, gdzie skupiają się pracownie i sklepy największych projektantów, jak i centrum sztuki, reprezentowane przez paryskich ulicznych artystów ze słynnej Awangardy, po urocze kafejki, pełne zapachów francuskich ciastek i romantycznej muzyki wszystko w tym mieście może zachwycić, ale może też rozczarować. Obowiązkowym punktem programu powinna być Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, a także Luwr, w którym znajdują się najsłynniejsze dzieła malarstwa światowego. Po zwiedzaniu zabytków można się przejść jednym z bulwarów nad Sekwaną i obejrzeć obrazy wystawiane przez paryskich malarzy. Pod Paryżem oczy dorosłych i dzieci ucieszy Disneyland – najsłynniejszy park rozrywki na świecie, pozwalający przenieść się w krainę znanych baśni, przejechać kolejką, albo zajrzeć do jednego z uroczych sklepików.

Wersal i Fontainebleau

Francuscy królowie stanowili najsilniejszy filar władzy w Europie, a każdy z kolejnych Ludwików wsławił się jakimś nietypowym przymiotem, który niekoniecznie musiał być pozytywny. Każdy z nich jednak lubił otaczać się licznym dworem i niezwykłym bogactwem, które dziś można podziwiać w Wersalu. Pałac został wzniesiony z inicjatywy Ludwika XIII w małej wiosce na południowy zachód od Paryża. Jego architektoniczne piękno i doskonałość sprawiły, ze stal się synonimem kunsztu, a przez pewien czas pełnił nawet rolę stolicy kraju. Za panowania Ludwika Filipa I zamek został odnowiony i przekształcony w Muzeum Historii Francji. Obok pałacu znajduje się też 250-hektarowy ogród. Druga warta odwiedzenia rezydencja królewska znajduje się w Fontainebleau. Zespół pałacowo-parkowy posiada elementy nawet z XII wieku, przez lata rozbudowywane. Dziś można tam zwiedzić muzeum oraz przylegający do pałacu park.

Dolina Loary

O zamkach nad Loarą słyszał zapewne każdy, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest ich około 400. Będąc we Francji na krótkim urlopie nie można odwiedzić ich wszystkich, ale warto wybrać kilka, które posiadają szczególny urok i pozwalają zapoznać się z charakterem architektury francuskiej tamtych czasów. Dolina Loary to kraina historyczna Francji, a znajdujące się w jej obrębie zamki pochodzą z okresu średniowiecza i renesansu. Za turystyczną stolicę regionu uznawane jest Tours, a obok niego znajduje się Angers. Nie są to miasta najbogatsze w zabytki, ale ich położenie jest niezwykle atrakcyjne do turystycznych wypadów. Miłośnicy zwiedzania powinni zajrzeć do rozrzuconych wzdłuż rzeki miast Amboise, Blois, Saumur i Beaugency. Wśród zamków najpiękniejszym jest z pewnością Château Azay-le-Rideau oraz otoczony pięknymi ogrodami zamek w Villandry. Inne niezwykłe obiekty, to Château D'amboise, Château D'anet, Chateau D'angers, Chateau D'argy, Chateau D'azay-Le-Ferron, Chateau D'azay-Le-Redeau, Chateau De Bazouge, Chateau De Beauregard i dziesiątki innych malowniczych budowli.

Avignon, Lourdes i Chartres

Kościół katolicki zaznaczył swoją obecność we Francji bardzo dobitnie. Przez pewien okres nawet była w tym kraju siedziba tzw. „drugiego papieża”, kiedy w kościele katolickim doszło do rozłamu i konfliktu interesów. Siedziba papieży przeniosła się do Awignonu, w którym do dziś można podziwiać monumentalny Pałac Papieski. Pałac jest piękną budowlą, przypominającą potężną warownię świadczącą o militarnym potencjale papieży. Składa się z dwóch części: Starego Pałacu wysuniętego bardziej na północ i Nowego Pałacu, odznaczającego się cechami charakterystycznymi dla gotyku płomienistego. Warto przyjechać do tego miejsca w lipcu, kiedy odbywa się Festiwal Awinioński. Będąc w Awinionie koniecznie trzeba tez zajrzeć na słynny most, uważany za jeden z najstarszych na świecie, pochodzący jeszcze z XI wieku. Most jest na tyle sławny, że stał się inspiracją dla wielu artystów. Wartym odwiedzenia sakralnym zabytkiem jest też Katedra w Chartres. Najpiękniejszą ozdobą katedry są witraże, których jest tu ponad 160. Wewnątrz katedry znajduje się również labirynt, który w czasach średniowiecza wyznaczał ścieżkę pokutującym na kolanach grzesznikom. Nie można również pominąć Lourdes, ze słynnym sanktuarium maryjnym. Lourdes to jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek. W mieście jest wiele zabytków, m. in. zamek z XIV wieku, dwupoziomowy kościół z drugiej połowy XIX wieku, neobizantyjski Kościół Różańcowy z końca XIX wieku, podziemna bazylika Św. Piusa X.

Lazurowe Wybrzeże i Alpy Francuskie

Francja jest krajem zamków i kościołów, ale poza nimi można tu też znaleźć ciekawe miejsca, służące rekreacji, uprawianiu sportu albo obcowaniu z naturą. Najbardziej znana turystycznie jest zapewne Riwiera Francuska. Będąc w tym kraju obowiązkowo trzeba odwiedzić jeden z kurortów leżących w obszarze od miejscowości Cassis na zachodzie, aż po granicę włoską. Znajduje się tu mnóstwo luksusowych hoteli, oraz mariny, w których można wypożyczyć jacht i pożeglować. Tu mieszczą się przepiękne kąpieliska i największe kasyna. Zwolenników górskich wypraw natomiast zapraszają Alpy Francuskie. Ilość rozrywek jest niemalże nieograniczona. Latem można tu pojechać na rowerze, albo pieszo wędrować po górach, zimą zjeżdżać na nartach. Możliwe są też kąpiele w górskich jeziorach. W Annecy, Thonon-Les-Bains i Chambery można żeglować, spacerować czy szybować na lotni. Grenoble jest doskonałym miejscem na piesze wędrówki, a zimą oferuje też tańsze wyciągi narciarskie. Na północ od Jeziora Genewskiego leży urokliwe Besancon. Na narty można się też wybrać do Jury Metabief Mont d'Or i Les Rousses. Bardziej wymagający mogą też zajrzeć na plaże Normandii, gdzie znajdują się ślady historycznych wydarzeń, albo zwiedzić Jaskinię Lascaux w Akwitanii. Koniecznie też trzeba odwiedzić Burgundię – najbogatszy region Francji znany z produkcji doskonałego wina.Francja - miasta

Arles Awinion Bordeaux Carcassonne Dijon Grenoble Hawr Lille
Lyon Marsylia Nantes Nicea Orange Orlean Paryż Provins
Rennes Rocamadour Saint-Tropez Strasburg Tulon Tuluza


Francja - co warto wiedziećFrancja - Francja tradycje Francja tradycje
Najpopularniejszym symbolem i dekoracją związaną z tradycją obchodów ...
Francja - Ciekawostki o Francji Ciekawostki o Francji
Francuzi na ogół nie lubią obcych języków i często nawet, ...
Francja - Kuchnia francuska Kuchnia francuska
Jedną z najistotniejszych rzeczy kojarzących się nam z Francja, jest tamtejsza ...
Francja - Kultura francuska Kultura francuska
Francja jest jedną z kolebek europejskiej cywilizacji. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego to ...
Francja - Francja Świeta Francja Świeta
Francja,tak jak inne kraje katolickie, posiada bardzo mocno zakorzenione obyczaje ...
Francja - Wina francuskie Wina francuskie
Jednym z krajów, gdzie produkcja wina osiągnęła swój maksymalny ...
Francja - Stereotypy o Francuzach Stereotypy o Francuzach
Bagietka, ślimaki, francuskie wino, beret, ekskluzywne perfumy – to ...
Francja - Moda we Francji Moda we Francji
Moda francuska charakteryzuje się wyrafinowanym stylem― ponadczasowym, oraz szeregiem ...
Francja - Ustrój Francji Ustrój Francji
Francja jest republiką, w której, zgodnie z Konstytucją władza podzielona ...
Francja - Najcenniejsze zabytki Europy Najcenniejsze zabytki Europy
Według analizy Włoskiej Izby Turystyki najcenniejsze zabytki Europy to: 1. ...
Francja - Historia Francji Historia Francji
Na terenie obecnej Francji człowiek pojawił się w epoce środkowego paleolitu ...
Francja - Francja mapa Francja mapa
Francja - Wybrane regiony Francji Wybrane regiony Francji
Francja jest dużym terytorialnie krajem, wiec jej powierzchnia podzielona jest aż na ...
Francja - Francja słowniczek Francja słowniczek
Przebywajac w jakimkolwiek kraju, nawet turystycznie warto znać przynajmniej kilka ...
Francja - Gospodarka we Francjii Gospodarka we Francjii
Zdecydowana większość ludności (prawie 3) jest zatrudniona w sektorze ...
Francja - Religia we Francji Religia we Francji
Francja jest krajem wielowyznaniowym, dawniej określana, jako najstarsza córka ...
Francja - Imigranci we Francji Imigranci we Francji
Struktura emigracji we Francji uległa w ciągu ostatnich 40 lat dużej ...
Francja - Rewolucja francuska Rewolucja francuska
Rewolucja francuska to okres w historii Francji przypadający na lata 1789-1799. Czas ...
Francja - Sery francuskie Sery francuskie
Francja jest ojczyzną wielu najbardziej oryginalnych serów świata. Produkuje ...
Francja - Lotniska w Paryżu Lotniska w Paryżu
Paryż jest stolicą Francji, ale również miastem szczególnie ...
Francja - Ludność we Francji Ludność we Francji
Prawie 94 proc. mieszkańców Francji stanowią Francuzi, ale szacuje się, ...
Francja - Festiwale we Francji Festiwale we Francji
Francja charakteryzuje się obfitością festiwali, których jest tyle, ...
Francja - Symbole Francji Symbole Francji
Oficjalnymi symbolami Francji jest flaga państwowa, hymn, godło i kogut ...
Francja - Samochody francuskie Samochody francuskie
Transport samochodowy jest podstawą transportu we Francji, zarówno ...
Francja - Festiwal Filmowy w Cannes Festiwal Filmowy w Cannes
Festiwal Filmowy w Cannes jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez kulturalnych na ...
Francja - Piłka nożna we Francji Piłka nożna we Francji
Francuska piłka nożna nie różni się niczym od innych ...
Francja - Geografia Francjii Geografia Francjii
Francja zajmuje znaczną część zachodniej Europy. Na jej terenie ...
Francja - Klimat we Francji Klimat we Francji
Ogólnie rzecz biorąc we Francji panuje klimat umiarkowany z łagodnymi zimami ...
Francja - Administracja lokalna Administracja lokalna
Francja od wielu lat jest państwem scentralizowanym. Przed rewolucją kraj ...
Francja - Zamek Gaillard Zamek Gaillard
Średniowieczne zamki zazwsze zachwycały pięknem, wielkością, a przede ...

Co warto zobaczyć we Francji - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies